Zdrowie psychiczne człowieka, psychika i zdrowie, zdrowa psychika i zdrowe ciało, higiena psychiczna, psychologia zdrowia, zaburzenia psychiczne

Forum zdrowie psychiczne.

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 2010-04-07 18:55:28

megas

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-07
Posty: 12
Punktów :   

Psychoterapia systemowa w skrócie

Teoria Systemów Rodzinnych Murraya Bowena

Założenia teoretyczne System może funkcjonować na rozmaitych poziomach efektywności – od poziomu optymalnego po dysfunkcjonalny. Najistotniejsze mechanizmy i pojęcia tego ujęcia to:

    * Poziom zróżnicowania ja każdego człowieka można opisać na kontinuum od fuzji (z systemem rodziny pochodzenia) do zróżnicowania.
    * Tendencje symbiotyczne można traktować jako przejaw przewlekłego zaburzenia równowagi sił w relacjach rodzinnych. Związki partnerskie są zazwyczaj zawierane z osobami o podobnych poziomach zróżnicowania ja.

System emocjonalny rodziny nuklearnej czyli taki, w jakim partnerów charakteryzuje stopień zróżnicowania ja w drugim przedziale skali, czyli taki, aby podjęli wysiłek, aby funkcjonować bardziej autonomicznie od rodziców, mogli oni funkcjonować dostatecznie dobrze, dopóki ich relacje pozostawały powierzchowne dokonali fuzji swoich niepełnych ja – posługują się mechanizmem emocjonalnego dystansu dla utrzymywania stabilności.

Im mniejszy stopień zróżnicowania ja, tym większa tendencja, by, przy wzroście napięcia, niepokoju wciągać osobę trzecią do relacji by zneutralizować lęk - jest to tendencja tworzenia trójkątów. Proces projekcji rodzinnej to przenoszenie na dzieci niezróżnicowanego ja; tzw. transmisja wielopokoleniowa.
Cele terapii:

    * inicjowanie i obserwacja eksternalizacji
    * różnicowanie ja

Techniki terapeutyczne:
• Genogram, sięganie do poprzednich generacji.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.ironbroasg.pun.pl www.hhniezginie.pun.pl www.ewa-farna.pun.pl www.graficiarze.pun.pl www.zsbrzostek.pun.pl