megas - 2010-04-07 18:49:49

Psychoterapię można też podzielić na:

● objawową (psychoterapeuta skupia się na usunięciu skutków, jakie wynikają z istnienia problemu, na przykład nieprawidłowych zachowań),
● przyczynową (psychoterapeuta analizuje przede wszystkim naturę samego problemu, na przykład urazy z dzieciństwa).

Rodzaje
W okresie stu lat istnienia psychoterapii powstały różne teorie na ten temat i w związku z tym różne sposoby jej prowadzenia. Najczęściej spotykane rodzaje psychoterapii to:

● psychoterapia behawioralno-poznawcza
W podejściu behawioralnym główny nacisk kładziony jest na eliminowanie szkodliwych zachowań i naukę właściwych, a nie analizę wewnętrznych przeżyć. Najczęściej łączy się je z podejściem poznawczym, w którym za przyczynę błędnych zachowań uważa się złe nawyki myślowe i nieprawidłową interpretację rzeczywistości. W psychoterapii poznawczej drogą do wyeliminowania problemu jest zmiana sposobu myślenia. Psychoterapia behawioralno-poznawcza skupia się na problemach bieżących, mniejsze znaczenie przywiązuje do wydarzeń z przeszłości. Ma formę treningu – psychoterapeuta pełni rolę nauczyciela, a pacjent – ucznia. Jest raczej krótkoterminowa i ma zastosowanie w konkretnych, ściśle określonych przypadkach.

www.espadre.pun.pl www.112strazpozarna998.pun.pl www.wsowl2008.pun.pl www.foruminformatyczne.pun.pl www.boniuots.pun.pl